DOĞADAKİ SU KAYNAĞINIZ (GELİN TIRNAĞI)

Doğa yürüyüşü, Dağcılık veya Kampçılık yapan bir çok arkadaşımız bu bitki ile mutlaka tanışmıştır, belki bir çoğumuz ne işe yaradığını dahi bilmiyoruz, belki de Sosyal medyada boy boy poz veren kendilerini Bushcraft veya Dağ Adamı diye tanıtanların çoğusu da bilmiyordur.

Bu bitkiyi Babaannelerimiz ve Çobanlar iyi bilir.

Latince adı Latince adı ile “Jovibarba globifera” Crassulaceae (Stonecrop Family) familyasına ait bu bitki, halk arasında Gelin Tırnağı, Gelin Parmağı veya Horoz Gagası olarak bilinen bu bitki tam bir su deposudur.

Dağlık bölgelerde, deniz seviyesinden 1000 ve 2200 mt yükseklikte yetişir ve Haziran, Ağustos ayları arasında çiçek açar.

Bunun ile alakalı bir anımı paylaşayım sizlerle. 16 yaşlarında çok sevdiğim bir abim ile beraber Erzurum/Palandöken dağlarında mantar toplamaya gitmiştik. Tabi o zamanlar şimdi moda olan Bushcraft ekipmanları vs. yoktu yanımıza heybe diye tabir ettiğimiz, çadırdan yapılma boynumuzdan astığımız çantamız ve içerisine birazcık azık ve matarada suyumuz ile düştük dağlara. Hava çok sıcaktı ve o kadar yürüdük ki daha dağların yarısına gelmeden suyumuz bitti.

Dağların kuzey tarafına kalan bir yerinde kar birikintisine rastladık ve üzerini temizledikten sonra temiz olan alt kısımlarından biraz kar alıp mataralarımıza doldurduk, hasta olmayalım diye karlı su içmedik. Epey bir zaman yürüdükten sonra mataralarda ki erimiş kar suyunuda tükettik. Artık önümüzde kar´da yoktu  havanın çok sıcak olmasından dolayı ve yine susamaya başladık.

Derken kayalık bir alana geldik, ve çok sevdiğim Nureddin abim (kulakları çınlasın  ) bu bitkiye rastladı ve bunlardan yememimizi, bunların çok iyi miktarda su barındırdığını ve susuzluğumuzu gidereceğini söylediğinde ilk önce inanmamıştım  eeee ne de olsa işimiz Doğa´Yaşam, dersimiz Hayatı İdame ,  biz de dediği gibi yapıp bu bitkiden yemeğe başladık. Biraz da heybemize aldık.

Etli, hafiften ekşimsi bir tadı olan Gelin Tırnağı bitkisi inanın akşama kadar bizim bütün susuzluğumuzu giderdi.

Sizlerde bir gün Doğa da susuz kalırsanız bu bitkiyi rahatça tüketebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.