İYİ BİR UÇAR AVCISI OLMANIN PÜF NOKTALARI. AVCILIK VE ATICILIK TEKNİKLERİ.

Merhaba değerli Dostlarım;

Bu konumuz da Uçar avında ve hele ki Ördek Avlarında en iyi başarıyı nasıl elde ederiz, nasıl daha iyi bir atıcı oluruz? konusunu ele alacağız. Kuş avcılığında iyi atışlar yapmak en büyük zevktir. Sıkı bir atış bu Avcılığın zirve noktasıdır. Silahı omzuna alırsın ve gez göz arpacık yaptıktan sonra ateş edersin. Av için hızlı bir ölüm olması ve atıştaki isabet sana gurur verir.

Peki çok iyi bir atış yaptın mı? Daha iyi nasıl atarım ve isabetli vuruşlar yaparım, nasıl geliştiririm, daha kör ya da uygun olmayan pozisyonlarda nasıl istediğim profesyonelliğe ulaşırım.

Atışta tam anlamıyla bir, koordinasyon, konsantrasyon ve güven karışımından ibarettir. İyi nişan alma ve teknikleri bilmenin yanısıra sezgileriniz de güçlü olmalıdır. Erkan dönemlerden başlayarak kademe kademe
yükselmek ve avcılıkta ustalaşmak sürekli bir yetenek gerektirir.

İşte size ördek, kaz ya da uçan av kuşlarını avlamak, iyi bir nişancı olmak için 10 altın öğüt ve ipucu. Atış yaparken bunları uygulamak sizi daha beğendiğiniz bir avcı profiline yükseltecektir.

İyi bir uçar avcısı olmak için bu makaleyi okuyunuz. Ördek, Keklik, Tahtalı, Kaz, Üveyik gibi uçar hayvanların avlanmasına yardımcı olacak bir makale.

1- Uygun Tüfek Seçimi

Tüfek cinsi tamamen kişisel tercih olup, bence aralarından hiçbiri diğerlerine nazaran daha üstün değildir. Çünkü her cins av tüfeğinin bir diğerine kıyasla bazı noktalarda avantajı varsa da, başka açılardan da dezavantaj arz etmektedir.

Örneğin yarı otomatik tüfekle, pompalıya göre daha seri atış yapabilirken, fişek sıkışma riski ve yüzde 10 ila 30 arasında, yeni fişeği barut gazı gücüyle sürmesinden dolayı güç kaybı söz konusudur. Ayrıca çifte veya süper pozedeki gibi aynı anda değişik iki fişeği namluya sürme avantajı yoktur ve aynı anda iki farklı şok kullanma avantajı yoktur.

Ön yargısız olarak birçok tüfeği denersiniz ve hangisinde gerçek anlamda daha rahat hissediyorsanız onu kullanırsınız. Aldığınız tüfek üzerinde kendinize göre ayarlamalar da yapabilirsiniz.

2- Nişan Pozisyonu Alma

Çok sayıda avcının bir araya geldiği av etkinliklerinde silahları bir kenara bırakın ve bildiklerinizi anlatın. Birçok avcı av etkinliklerinden bir şey vuramadan eli boş gelir. Siz avcılara merak ettikleri cevapları verin ve püf noktalarını anlatın. Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşarak istişare edin. Sezon başında hangi hayvanların av kapsamına girdiğini anlatın. Hangi kuşların hangi mesafelerden daha net vurulduğu gibi bilgiler verin. Av etkinliğinde nasıl bir av kotası uygulanacağını da paylaşmayı unutmayın.

3- Acele Etmeyin

Ördek ve kaz avlarında ki en önemli eksiklerden birisi hızlı silah çekmek ve acele etmektir. Bazı avcılar sanki bir öfke ile apar topar kuşlara silahını doğrultarak ateş ediyor. Ateş edilecek kuşun ardından ikinci ya da üçüncü bir kuş ta gelebiliyor. Kuşların yükselmesi ve atış pozisyonunda kalması için yeterince zamanınız var.
Bilinçli bir avcı rekabet ve öfke hissi taşımadan sakin bir şekilde hedefine nişan alır hedefi vurmaya odaklanır ve atışını yapar.

4- Bir kuş, bir atış

Ördekler ya da kazlar tuzaklara ve ya atış sahasına geldinde pek çok avcı rastgele yaylım ateşe başlar.Onlar asla bir kuşa konsantre olmazlar. Hepsini vurmak isterler. Ateş edeceğiniz kuşu belirlemelisiniz. Atış alanına girmesini beklemelisiniz. Nişan pozisyonunuzu fazla bozmayın, dikkatinizi dağıtmayın. Kuşları görünce heyecana kapılarak konsantrasyonun paramparça olmasına izin vermeyin. Bir kuşa odaklanın ve tek atışta işi bitirin.

5- Kuşlar kaçmadan hedefinizi belirleyin

Sürünün gelmesiyle başlayan mücadele de en yüksekteki ya da en uzaktaki hedefleri seçebilirsiniz. Çoğu avcı en yakındaki ve en öndeki kuşlara nişan alır. Bu onlara daha kolay gibi gelir. Bunu yerine sürünün önüne bir atış yaparak uçuş dengelerini bozmak sonra ki atışlarda ise yüksekteki ya da uzaktaki kuşlara atış yapmak gerekir. O kuşlara yapılan atış düzleminde birçok kuş bulunacağından atış başarılı olacaktır. Sonuç olarak vurup indirdiğiniz kuşlar sizi tatmin edecektir.

6- Nişan almak için fazla zaman kaybetmeden sezgilerinize güvenip ateş edin.

Sezgilerle atış yapmak için mekanik bir sistem yoktur. Her avcının kendine has bir sezgisi ve içgüdüsü vardır. İyi bir avcı kuşa bakarken silahını doğrultmadan önce beyni bir bilgisayar gibi hesaplamalara başlamıştır. Çabucak nişan alacağı süreyi ve mesafeyi çoktan hesaplamıştır. Tüm bunları düşünmesi, hesaplaması ve kuşu vurması bir anda olup biter.

7- Atışta silahı sarsmamaya dikkat edin.

Ördek ve kaz avlarında yapılan en yaygın hatalardan biri silahın pozisyonunu sarsmaktır. Bu sorunu aşamayan avcılar silahı çok salladıkları için başarılı olamazlar. Siz konsantre bir atışın nasıl sabırla ve sarsmadan yapıldığını kavramak için bir golf oyunu izlemelisiniz. Sabır, konsantrasyon ve sabit kalmanın önemini anlamalısınız. Av tüfeğinin salınmasını engellemelisiniz. Tetiğe bastığınız andan sonra bile el kundağının sıkı kavrayarak namlunun sabir kalmasını sağlamalısınız. Silahın sallanmaması için bol bol pratik, deneyim ve sportif egzersizler size yardımcı olacaktır. Bir golf kulübü ya da konsantrasyon gereken sporlardan esinlenebilirsiniz.

8- Atışınızı yapmak için zaman kaybını en aza indirmelisiniz.

Uzun nişan alma süresi önemli bir kayıptır. Bu şekil de silahınız daha çok sallanacak ve daha çok fişek harcamak zorunda kalacaksınız. Silahınız ile 90 derece bir açı oluşturmalısınız. Pratik atışlar yaparak birbirine ortalama 10 metre mesafelerdeki hedefleri yakalamalısınız. Seri bir atış ve düzgün bir duruş yakalamış sanız kaç atış yapacağınız ve hangi mesafeye kadar atacağınız size kalmış bir iştir. Bu şekilde kendinizi geliştirmeniz öz güven artışı yapar. Öz güveninizi isabetli yönlendirdikçe usta bir atıcı olacaksınız.

9- Su kuşları havada iken kafasına ve önüne doğru atış yapılmalı.

Bir kuş sizin baş seviyenize yaklaşırken ideal atış seviyesindedir. Bu seviyeye yaklaşırken silahınızı hazırlayın ve sarsmadan bekleyin. Kuşların baş kısmına veya başı kısmının biraz önüne atış yapabilirsiniz.
Ne kadar bir mesafe koyacağınızı uzaklığa göre net belirlemelisiniz. Bir kuşu indirirken onun iniş yolunda başka bir hedef belirleyerek devam eden atışlar yapabilirsiniz.

10- Atış okuluna ya da kursuna gidilmeli.

Bunlar iyi bir atış yapmak için iyi ipuçları olabilir fakat iyi atış yapmak için kurslar ya da okullar bulabilirsiniz. Avcı kulüplerine katılabilirsiniz. Okullar ve kurslar sizi birebir iyi eğitmenin yan ısıra sertifikalandıracaktır. Bir atış diplomanızın ya da sertifikanızın olması iyidir.

Okul ya da kurs bulamazsanız sorunlarınızı düzeltecek eğitmenler avcılar bulabilirsiniz. Özel eğitim ve ya öğretici av etkinlikleri tertip edebilirsiniz. Bu işler biraz masraf gerektirebilir ama sonuçlarını hemen almaya başlarsınız.

Önleme ile alakalı bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.