NEDEN AVCILIK | AVCILIK YAPILMALI MI | NEDEN AVLANIYORUM?

Merhaba sevgili Dostlarım; Bir çok kişi tarafından eleştirilen avcılık konusu ile alakalı bir yazı hazırlayayım istedim.

Beni tanıyan insanların, benim avcı olduğumu bildikleri ve bu avcılık üzerine kendi doğrularımdan yola çıkarak Avcılığın tanımını yapmamı istemelerinden kaynaklı olarak böyle bir yazı hazırlayayım istedim.

Özellikle son yıllarda ülkemizde aşırı derecede Av ve Avcılar üzerine çok fazla gidildiğini söylemek istiyorum. Açık konuşmak gerekirse bazı zamanlarda hak vermezde değilim.

Buna ek olarak bu işi layıkı ile yapan, doğayı koruyan Avı ve Avcılığı iyi bilen sevgili ve değerli dostlarımız da bu haksız ve yersiz ithamlarla karşı karşıya kalıyor, bunu da belirtmek istiyorum.

Benim her zaman söylediğim bir söz vardır, “Av Vicdani bir Müessesedir!”.
Sosyal medyanın popüler olduğu bu dönemde, bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızın kendilerini ispat etme, avcı olduğunu kabul ettirme duygusu diyorum buna, avladıkları hayvanların resimlerini boy boy göstermelerinin yanlış olduğu düşüncesindeyim. Bu davranışta, bazı çevrelerin avcılar üzerine gidilmesinde büyük rol oynuyor.

Bana göre avcılık nedir? ben neden avlanıyorum?

Bu yazıyı tamamen şahsıma sorulan bir soru olarak en içten ve samimi sözler ile cevaplıyorum.

  • Avılık benim için bir yaşam tarzı bir gelenek, geçmişten günümüze Atalarımızdan miras kabul ediyorum! ve bu misarasın kuşaklara aktarılmasının gerektiğine inanan birisiyim!
  • Bana göre avclık, benim doğaya çıkmamda ki en büyük etken diyebilirim. Şöyle ki, avcılık yapmasaydım, buna alternatif olarak yapacağım başka bir doğa sporu olmayacaktı. Malumunuz Erzurum´da yaşıyorum ve burada 2 ay gibi bir yaz yaşanıyor, bu zamanada Kamp sığdırmak mümkün değil. Bunun nedeni ise bir çok arkadaşımdan biliyorum, kamp yapan arkadaşlarım, ayda bir veya iki defa kamp´a çıkıyor! Ama işin içerisinde avcılık, avlanma olunca bir nevi kendinizi bu işe adanmış hissediyorsunuz! yani bu sizin bir parçanız oluyor!
  • Avlanmak sadece öldürmek değildir, mesela balık avcılığı yapıyorum, çevremdeki insanların çoğusu benim yakala-bırak ve yaşat felsefesi ile avlandığımı çok iyi bilirler! Şöyle ki, balık avcılığında kullandığım iğnelerin Damak kısımlarını kırarım, bunun nedeni ise yakaladığım balığın etine zarar vermesini önlemek için!
  • Kara Avcılığında benim felsefem ise kesinlikle ve kesinlikle etini yemeyeceğim hiç bir hayvana silah doğrultmam! Bunun ile alakalı çektiğim bir çok videoda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.