OLUMSUZ ŞARTLARDA ARACINIZ DA OLMASI GEREKEN EKİPMANLAR

Bir çoğumuzun aracı var ve bir çoğumuz sürekli hareket halinde veya Seyahat ediyoruz, peki hiç kendinize sordunuz mu? yola çıktığım da (Allah Korusun) kimsenin bilmediği veya telefonun çekmediği bir yerde lastiğim patlar ise veya kaza geçirirsem bana ulaşana kadar hayatta nasıl kalabilirim? Durumun ciddiyetini anlamanız bakımından, başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

2 yıl önce iş için Kars´ın Sarıkamış ilçesine gider iken talihsiz bir kaza geçirdim! Allah´a şükürler olsun, kendimde bir şey yoktu ama aracımın ön düzeni dağıldı.

Mevsimlerden Ocak ayı ve vakit gece vakti, saat 19:00 suları. Belki Sarıkamış ilçesine gidenleriniz oldu ise meşhur Sarıkamış Ormanlarını bilirsiniz. Allah eksikliğini göstermesin, Polis teşkilatımızı aradım ve 15 dakika içerisin de geldiler, sağ olsunlar gece misafir etme talebinde bulundular, ama aracın durumunu söylediğim ve yanından ayrılamayacağımı belirttim, onlar da cep telefon numaralarını bıraktılar.

O gün çekicinin gelmesi tam 6,30 dakika sürdü! bu zaman diliminde aşağıda ki ekipmanlar olmasa kesinlikle büyük sorunların çıkacağından şüphem yoktu.

Yola çıktığımda yanımdan ayırmadığım ekipmanlar.

1: Silah (Yarı Otomatik veya Pompalı)

Aslında bu sadece yola çıkacağınız zaman yanınız da olması gereken ekipman olmamalı, bu sizlerin savunmasında (Eviniz, İş Yeriniz vs) olması gereken ilk ekipman olmalı! O kadar kötü bir zamanda yaşıyoruz ki, kimin ne olduğu belli değil. Aileniz ile bir kampa veya pikniğe çıktığınız da ipsiz sapsız insanların sürekli rahatsız edeceği korkusu vs. kısaca sizin ve sevdiklerinizin hayatı için bir silah sahibi olmalısınız!

Benim sürekli yanımdan ayırmadığım her koşulda çalışan, temizlik ve bakım gerektirmeyen ve göz bebeğim Hatsam Aim Guard.

Kısaca Özellikleri : 12 Ga. Nanlu Boyu : 51 Cm. Mermi Kapasitesi : 7+1 Toplam Boyut : 100 Cm.

Bu benim tercihim, Marka ve Çalışma Prensibi olarak!
Sizlerde taşınabilirliği rahat olması açısından, Ata Taktikal, Armsan Taktikal ürünlerine bakabilirsiniz.

2: BATTANİYE

 

Bunu isterseniz sadece soğuk ve kış aylarında yanınıza alabilirsiniz! Bu tamamen size kalmış, ama benim tavsiyem sürekli aracınız da bulunması. Hani olur ya ne olur olmaz, canınız çok güzel bir yerde ateş yakıp bir çay içmek ister vs. 

Almak İçin veya daha iyi bir şey düşünüyorsanız bunun gibi bir uyku tulumu da alabilirsiniz. Uyku Tulumu.

3: 30 veya 50 LT Sırt Çantası

Sırt çantası olmazsa olmaz ürünlerin başında! malzemelerinizi içerisinde tutacağınız, yeri geldiğinde taşıyabileceğiniz en önemli ekipman diyebiliriz.

Malzeme dediğimiz kısaca, hazır çorba, biraz kuru yemiş, soğuk havalarda içinizi ısıtacak çay, hazır kahve, kamp demliği, yemeklerde kullanmak için tuz, biber vb. küçük boyutta ilk yardım çantası vs.

Yaklaşık 9 yıldır, her koşulda (Avlar, Kamplar, Yürüyüşler) kullandığım ürün Mil-Tec Taktik Sırt Çantası. En büyük özelliği çok dayanıklı olması, çanta içerisin de bir çok ceplerin bulunması.

Çantanın İçeriği :

1: İlk Yardım Çantası, 2: 50 Mt. Paracord (Paraşüt İpi), 3: Fener, 4: İnşaat Eldiveni, 5: Portatif Kürek, 6: Kamp Demliği, 7: Ateş Başlatıcı, 8: Küçük Pense, 9: Balta, 10: Testere, 11: Bıçak, 12: Termos Kupa, 13: Hazır Yiyecekler ve Çorba, 14: Not Defteri ve Kalem, 15: Pusula ve en önemlisi İLK YARDIM kitapçığı!

Eğer İLK YARDIM kitapçığınız yoksa İLKYARDIM.ORG Sitesinden Bunu İNDİRİP çıktısını alabilirsiniz veya Cep Telefonunuza Yükleyebilirsiniz.!

Bu malzemeleri iliniz de bulunan Av Bayileri, Yerel Outdoor Mağazaları veya N11, HepsiBurada gibi mağazalardan temin edebilirsiniz!

Buraya kadar anlattıklarımın sizlerin ve sevdiklerinizin hayatı için önemli olduğunu unutmayın! Başınıza gelmez demeyin, bunları taşıyarak bir gün iyi bir şey yaptığınızın farkına varabilirsiniz.

Son olarak Allah sizleri ve sevdiklerinizi kazalardan korusun diyorum.

Bu yazımı beğendiyseniz, başkalarının da yararlanması için lütfen paylaşınız. Eklemek istediğiniz bir şeyler var ise Yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Doğal Afetlerde Acil Durum Çantası Hazırlama Konusunu da incelemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.